Chceš mít doma len a nevíš, jak se o něj případně starat? Tak to jsi na správném místě. V tomto příspěvku najdeš pár dobrých rad, které vycházejí z naší zkušenosti péče o len.
- Len per při nižších teplotách. Len s potiskem či výšivkou ideálně do 30ºC, ostatní lněné věci max. do 40ºC. Vyšší teploty nesvědčí žádnému textilnímu materiálu, ani tedy lnu. Praním při nižších stupních prodloužíš nejen jeho životnost, ale také spotřebu energie pro praní. Potřebnou dezinfekci lněných věcí vyššími teplotami hravě nahradíš např. použitím octa.
- Při praní používej šetrné prací prostředky, nejlépe na bázi mýdla.
- Chceš-li co nejlépe využívat přirozených vlastností lněného vlákna, nepoužívej aviváž. Ta obalí jeho vlákna a omezí tak jeho ceněnou dokonalou savost a prodyšnost. Pokud máš doma tvrdou vodu, na změkčení prádla Ti opět pomůže ocet. Jako bonus se Ti díky němu v pračce neusadí vodní kámen.
- Len per samostatně, protože má tendenci chytat na sebe vlákna jiných tkanin.
- Len neběl ani nepoužívej chemické čisticí prostředky.
- Ždímej při nižších otáčkách, tím totiž omezíš přirozenou mačkavost lnu.
- Nepoužívej sušičku a suš klasicky na šňůře. Zjistíš, že na ní uschne mnohem rychleji než bavlna.
- Žehlit len můžeš, nicméně právě v nežehleném lnu se probouzí jeho nadčasová elegance a krása.
Len je skutečně jedinečný, ryze přírodní a ryze evropský materiál, ke kterému je tedy nutno jako k materiálu přírodního původu přistupovat. Budeš-li na jeho organický charakter pamatovat i při praní a případné další péči, budeš se ze lněných věcí těšit léta. To nám věř.
Tvé Lněné