Loni těsně před Vánocemi, konkrétně 14. prosince, valné shromáždění OSN vyhlásilo předposlední březnový den Mezinárodním dnem nulového odpadu. Formálně tak uznalo význam všech nadnárodních i lokálních aktivit, které se snaží o snižování znečišťování planety a udržitelnosti života. Len je pro nás mantra i v případě snižování znečištění našeho životního prostoru. Proč?
- Len je přírodní a v Evropě pěstovaná surovina, kterou lze zcela využít (a využívá se) v různých odvětvích. Při jeho zpracování na textilii nevzniká žádný odpad, který by nebyl využit. Lze tedy říci, že výroba lněného plátna je bezodpadová.
- Neošetřena barvivy a chemikáliemi je lněná látka jednou z nejlépe biologicky odbouratelných tkanin na světě.
- Naše lněné tašky či pytlíky můžeš používat při nákupu pečiva, zeleniny apod. místo jednorázových či bavlněných substitutů.
- Naše lněné křidly bezva fungují při pečení pro kynutí těsta, nebo jako kryt mísy místo potravinové fólie. Přirozeně je lze používat opakovaně.
- Při šití se snažíme využít materiál do poslední nitky. Ne primárně proto, že by to mohlo být ekonomické, ale protože to prostě máme v sobě. Z nejmenších kousků, které už nelze využít k šití našich hlavních produktů, např. vytváříme milá, originální vyšívaná přáníčka nebo vyšívaná dekorační srdíčka. A ty naprosto titěrné zbytky používáme jako mašličky na lněná semínka či kytičky, které přikládáme do balíčků. Možná to v důsledku dá dost práce, ale nám to za to stojí.
- K balení výhradně používáme papírové krabice i papírovou lepící pásku. Pravda, když páska dojde a je nutné balíček poslat, musíme se v tu chvíli smířit s izolepou z papírnictví.
- Krabice používáme bez potisku. Říkáme si, že příjemce by je mohl ještě znovu použít po svém.
- A nakonec i ty role z metráže používáme pořád dokola, dokud se nám neopotřebují. A pak je předáváme společně s dalšími cívkami, kousíčky látky apod. našim dětem k jejich kreativním hrátkám a tvoření.
Tvé Lněné